Git i żart na Prima aprilis

Opublikowane przez Tomasz Prasołek w dniu

Czy do żartu prima aprilisowego można użyć Gita? Oczywiście, że tak 🙂 W tym poście opiszę Ci jak zrobić tak żart np. koledze/koleżance z biura.

Krótkie wytłumaczenie

Na początku drobne wyjaśnienie. Jeśli chcesz od razu info o żarcie, to omiń poniższy akapit 🙂

Wpis miał się pojawić na blogu wczoraj, czyli 1 kwietnia. Miałem go rano dokończyć i opublikować. Jednak zachciało mi się najpierw zaktualizować WordPress do najnowszej wersji. Tak zrobiłem i bum… przestały działać bloki w edytorze WordPressowym. Na szczęście blog cały czas funkcjonował. Nie dało się po prostu wpisu zrobić. Wkurzyłem się, bo z tym jednym wpisem ze wszystkich, które opublikowałem celowałem w konkretną datę, aby go opublikować. Nie chciałem z rana bawić się w odtwarzanie backupu, bo byłem już trochę zdenerwowany i bałem się, że jeszcze coś zepsuję i blog w ogóle nie będzie działał. Stwierdziłem, że wieczorem do tego zajrzę. W ciągu dnia wyszła aktualizacja do skórki Hestia, której używam i WordPress działał jak należy. Jednak już po pracy nie miałem siły na blogowanie. Dlatego wpis pojawia się dzisiaj.

Dowcipy biurowe

Do tej pory u mnie w biurze jak ktoś nie zablokował komputera i akurat ja się napatoczyłem do pokoju, po chwili miał ustawioną jakąś “fałszywą” aktualizację systemu ze http://fakeupdate.net/. Na stronie można wybrać różne systemy: od Windows 98 do Windows 10, system Apple lub nawet SteamOS. Włączałem w przeglądarce pełny ekran (F11) i na pierwszy rzut oka wygląda jak prawdziwa aktualizacja 🙂 . Nawet myszka nie działa, nie widać kursora.

W tym momencie to nikomu się nie przyda, bo koronawirus popsuł plany. Większość (jeśli nie wszyscy) programiści teraz pracują zdalnie i ciężko będzie ten żart komuś zrobić 🙁

Ale nie chciało mi się czekać rok na kolejne Prima aprilis lub koniec koronawirusa, więc postanowiłem opublikować wpis teraz.

Prima aprilis i Git

O co chodzi z tym żartem?

Polega na tym, że po każdym commicie do repozytorium z głośników słychać oklaski dobrze zrobionej roboty 🙂 (lub inny dowolny dźwięk). Jak w przykładzie korzystam z tego dźwięku: https://www.freesoundeffects.com/free-track/applause10-426815/.

Jak to zrobić? W gicie istnieje coś takiego jak git hooks. Są to skrypty wyzwalane w przypadku, gdy wystąpi jakaś akcja w git, np.: hook pre-commit zostanie wywołany przed wykonaniem polecenia git commit.

W tym przypadku użyjemy post-commit, czyli akcja wykona się po wrzuceniu kodu do repozytorium.

Skrypt

Zacznijmy od skryptu. Pracuje na systemie Windows i na ten system jest przygotowany skrypt. Jeśli pracujesz na Linuxie lub OSX, to będziesz musiał zmienić trochę poniższy kod.

Skrypt jest napisany w bashu, ale wywołuje Powershella. Czemu tak?

Po to, aby dźwięk odtworzył się w tle i nie został uruchomiony żaden dedykowany program do odtwarzania.

Co się dzieje w kolejnych liniach kodu:

  1. Oznaczenie w jakim języku jest skrypt.
  2. Pobranie ścieżki do aktualnego katalogu.
  3. Odtworzenie dźwięku. UWAGA! Jeśli będziesz używał innego dźwięku, zmień nazwę pliku.

Taki skrypt + plik dźwiękowy trzeba skopiować go katalogu .git\hooks projektu i już 🙂

Podsumowanie

Można teraz czekać na reakcję osoby, której zrobiliśmy ten żart 🙂 Niestety, tak jak pisałem wcześniej, dowcip ten w obecnych czasach raczej się nie przyda (głupi koronawirus), chyba, że w domu macie drugiego programistę lub programistkę 🙂

Źródła:
https://www.freesoundeffects.com/free-track/applause10-426815/

Zdjęcie w nagłówku pochodzi z serwisu unsplash.com. Jego autorem jest: unsplash-logoJames Pond

Kategorie: Git

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *